antykwariat

Antykwariat, – co to takiego?

Kiedy to się zaczęło?

Historia antykwariatów rozpoczyna się w XV wieku we Florencji, ale największy ich rozkwit to przełom XVI i XVII wieku. Kiedy antykwariaty pojawiły się w Polsce? Pierwsze antykwariaty w naszym kraju zostały otworzone w czasie oświecenia, ale tak naprawdę ich popularność osiągnęła największy szczyt na przełomie XIX i XX wieku. W XX wieku nie we wszystkich miastach można było handlować antykami, ponieważ monopol na to pozyskało państwowe przedsiębiorstwo Desa, a taki stan utrzymał się do lat 90 i wtedy nadszedł moment, że zaczęły być otwierane antykwariaty prywatnych właścicieli.

Czym się handluje w antykwariatach? Najbardziej kojarzone są z handlem starymi przedmiotami, które często są wartościowe nie tylko pod względem materialnym, ale także historycznym czy estetycznym. Przedmioty są w większości używane i można tu znaleźć stare druki, meble, obrazy, rzeźby czy numizmaty. W ostatnim czasie w ofercie antykwariatów pojawiły się także podręczniki, ponieważ właściciele starają się wychodzić naprzeciw wymaganiom współczesnego rynku księgarskiego.


Opublikowano

w

przez